Z przedmowy do wydawnictwa konferencyjnego
Ostatnią dekadę XX wieku i pierwszą XXI wieku cechuje szybki ilościowy i jakościowy rozwój rynków ubezpieczeń, będący głównie konsekwencją transformacji całej gospodarki, a przede wszystkim nadrabiania kilkudziesięcioletnich opóźnień, które ujawniły się w sposób szczególny po urynkowieniu i otwarciu sektora ubezpieczeń gospodarczych dla zagranicznych inwestorów.
W wyniku intensyfikacji przemian, jak również dzięki przystąpieniu Polski – w maju 2004 roku – wraz z dziesięcioma innymi krajami do UE, polski rynek ubezpieczeń wszedł w kolejną fazę rozwoju, w której dominują procesy dostosowawcze oraz zjawiska i tendencje charakterystyczne dla wysoko rozwiniętych rynków ubezpieczeń. Analiza związanych z tym zagadnień wymaga dokładniejszego niż wcześniej podejścia, spojrzenia wielokierunkowego i uwzględnienia procesów globalizacyjnych.
Głównym celem oddawanej do rąk Czytelnika monografii jest ukazanie problematyki ubezpieczeniowej w tej szerokiej perspektywie, uwzględniającej wszystkie obszary rynku od ogólnego problemu zarządzania ryzykiem, poprzez szczegółowe zagadnienia dotyczące ubezpieczeń majątkowych, życiowych i chorobowych, a szczególnie zdrowotnych, do rosnącego znaczenia i zakresu ubezpieczeń emerytalnych.
Niniejsze opracowanie ze względu na szeroki zakres problematyki obejmuje jedynie wybrane ekonomiczne aspekty działalności ubezpieczeniowej, a zagadnieniom prawnym ubezpieczeń poświęcona została część druga publikacji.
Składające się na poniższą publikację teksty to wynik badań autorów z wielu środowisk naukowych, których celem była analiza i ocena obserwowanych procesów zmian. Rezultaty ich prac, wnioski, prognozy i sugerowane kierunki dalszych badań poddano żywej dyskusji w czasie obrad I Krakowskiej Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Ubezpieczenia w państwach europejskich. Zagadnienia ekonomiczno-prawne" zorganizowanej w dniach 24–25 listopada 2011 roku przez Katedrę Prawa oraz Katedrę Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.