Katedra Bankowości i Katedra Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń od października 2017 r. uruchamiają nowy kierunek studiów magisterskich na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych „Bankowość i zarządzanie ryzykiem”. W ramach kierunku będą prowadzone dwie specjalności: „bankowość zaawansowana” oraz „zarządzanie ryzykiem na rynku bankowym i ubezpieczeniowym”. Koordynację programu prowadzi Katedra Bankowości. Czas trwania studiów: 4 semestry.
Profil studiów:
Kierunek „Bankowość i zarządzanie ryzykiem” kładzie nacisk na analizę różnych aspektów funkcjonowania instytucji sektora bankowego, ubezpieczeniowego i szeroko rozumianego sektora pośrednictwa finansowego, w szczególności na zarządzanie ryzykiem na rynku finansowym. Obok zagadnień mikroekonomicznych, związanych z funkcjonowaniem i zarządzaniem instytucjami kredytowymi i ubezpieczeniowymi, a także dotyczących współpracy z innymi podmiotami rynku finansowego, w trakcie kursów poruszana jest tematyka otoczenia instytucjonalno-regulacyjnego: systemów bankowych, międzynarodowych stosunków finansowych, systemów pieniężnych i walutowych oraz tendencji na globalnych rynkach finansowych.
Absolwenci uzyskują praktyczne umiejętności z zakresu funkcjonowania banków uniwersalnych i specjalistycznych, instytucji ubezpieczeniowych i pośrednictwa finansowego; zarządzania ryzykiem na różnych obszarach ważnych dla funkcjonowania powyższych instytucji; przeprowadzania operacji i czynności bankowych; zarządzania instytucją kredytową i ubezpieczeniową; wykorzystywania nowoczesnych technologii w bankowości oraz w kontaktach z bankami (e-banking); porównywania i wyboru oferty instytucji finansowych. Studenci nabywają także wiedzę na temat obiegu pieniężnego, roli banków centralnych i instytucji tworzących sieć bezpieczeństwa finansowego oraz międzynarodowych rozliczeń finansowych ważnych dla funkcjonowania globalnych rynków finansowych.
Egzaminy zewnętrzne:
Kierunek przygotowuje absolwenta do międzynarodowego egzaminu na Europejski Certyfikat Bankowca, wymagany do uzyskania stopnia Dyplomowanego Pracownika Bankowego w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, (stopień nadawany przez Związek Banków Polskich). Katedra Bankowości została akredytowana przy programie standardów kwalifikacyjnych ZBP oraz otrzymała prawo do organizowania tego międzynarodowego egzaminu na Wydziale Finansów i Prawa UEK.
Profil absolwenta:
Zasady rekrutacji
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata. W postępowaniu rekrutacyjnym podstawowe kryterium stanowią wyniki osiągnięte w trakcie dotychczasowych studiów lub rezultaty egzaminu pisemnego z bankowości i zarządzania ryzykiem. Ze względu na to, iż studiowanie na kierunku „Bankowość i zarządzanie ryzykiem” wymaga wiedzy z dziedziny bankowości i zarządzania ryzykiem, przewiduje się, że preferencje będą mieli studenci Wydziału Finansów i Prawa, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunku "Finanse i rachunkowość” (planowane jest zarezerwowane dla nich 50% miejsc na studiach stacjonarnych; decydować będzie średnia uzyskana w trakcie studiów I stopnia). Pozostałe miejsca na studiach dziennych będą obsadzone w postępowaniu kwalifikacyjnym na podstawie egzaminu pisemnego (decydować będą wyniki egzaminu). Kwalifikacja na studia niestacjonarne odbywać się będzie według zgłoszeń; w razie liczby zgłoszeń przekraczających limit decydować będzie średnia ze studiów I stopnia.
Planowana liczba studentów: studia stacjonarne i niestacjonarne- po 60 osób.
Wykładowcy to pracownicy Katedr: